If it fits in the bag, we take care of it.
Pick your perfect plan by selecting the number of laundry bags you’ll need each month and enjoy service 7 days a week.
Pick your perfect plan by selecting the number of laundry bags you’ll need each month and enjoy service 7 days a week.
Your clothes get their own machine, are separated by color, cleaned according to your preferences, and delivered neatly folded – we even pair your socks.
Your bag fits two large laundry baskets’ worth of clothes. Flat pricing by the bag allows you to save up to 56% over Pay-As-You-Go.
Learn more about bag size.
Your bag holds two large laundry baskets’ worth of clothes. Each month, the average person produces laundry that would fill up to four laundry baskets, or two Rinse Repeat bags.
All plans include free Next-Day Rush Delivery and zero service fees, which means you skip the standard $9.95 Service Fee on all Rinse services.
Your unused bags roll over each month to be used at any time. Even unused bag space is banked and accumulates for free extra Rinse Repeat bags!
Learn more about Unlimited Rollover.
We know there are some months where you might not have as much laundry. Don't worry! Any unused bag rolls over to the next month and can be used any time. There is no limit to the number of Rollover Bags you can have, and they never expire as long as you have an active Rinse Repeat subscription.
Unused bag space is banked in your Rinse Account, up to 10 lbs per bag. For every 30 lbs of laundry you bank, you will receive a free extra Rinse Repeat bag that you can use anytime!
Here’s how it works: if you give us 30+ lbs in your Rinse Repeat bag, we treat that as a full bag. If you send less than 30 lbs, we will bank up to 10 lbs of unused capacity to be saved in your Rinse account. As soon as you bank 30 lbs, one free extra Rinse Repeat bag will automatically be added to your account.
$60/mo
Cost per bag: $60
$600/yr
Cost per bag: $50
Save at least 3 hours on laundry each month!
Perfect for towels and bedding
$112/mo
Cost per bag: $56
$1120/yr
Cost per bag: $47
Save at least 6 hours on laundry each month!
Perfect for individual needs
$159/mo
Cost per bag: $53
$1590/yr
Cost per bag: $44
Save at least 9 hours on laundry each month!
Perfect for couples
$200/mo
Cost per bag: $50
$2000/yr
Cost per bag: $42
Save at least 12 hours on laundry each month!
Perfect for families
$60/mo
Cost per bag: $60
$600/yr
Cost per bag: $50
Save at least 3 hours on laundry each month!
Perfect for towels and bedding
$112/mo
Cost per bag: $56
$1120/yr
Cost per bag: $47
Save at least 6 hours on laundry each month!
Perfect for individual needs
$159/mo
Cost per bag: $53
$1590/yr
Cost per bag: $44
Save at least 9 hours on laundry each month!
Perfect for couples
$200/mo
Cost per bag: $50
$2000/yr
Cost per bag: $42
Save at least 12 hours on laundry each month!
Perfect for families
You can upgrade, downgrade, pause, or cancel your Rinse Repeat subscription at any time in your My Account page. Have more questions? Visit our FAQs.
Rinse makes everything very easy. I don’t have to worry about my laundry getting done. I just throw everything in the bag, it gets washed and know the valets will do a good job.
- Jennifer K., Chicago
I love the Rinse Repeatif it fits, we will wash itconcept. Rinse’s valets are also polite and helpful.
- Alice Y., San Francisco
I love how Rinse folds all the clothes and towels so perfectly. I’m especially impressed with how they fold my fitted sheets! My laundry always comes out smelling fresh and amazing, and I’ve never lost an item.
- Allison H., San Francisco
Rinse makes everything very easy. I don’t have to worry about my laundry getting done. I just throw everything in the bag, it gets washed and know the valets will do a good job.
- Jennifer K., Chicago
I love the Rinse Repeatif it fits, we will wash itconcept. Rinse’s valets are also polite and helpful.
- Alice Y., San Francisco
I love how Rinse folds all the clothes and towels so perfectly. I’m especially impressed with how they fold my fitted sheets! My laundry always comes out smelling fresh and amazing, and I’ve never lost an item.
- Allison H., San Francisco
Using our most popular 2-bag plan, you'll save enough time to:
You'll save 3+ hours every two weeks – enough time to enjoy hikes at beautiful Muir Woods and Mount Diablo.
You'll save 6+ hours each month – enough time to spend a day at the Cal Academy of Sciences or the de Young Museum.
You'll save 72 hours a year – enough time for a long weekend at Lake Tahoe.